Jdi na obsah Jdi na menu
 


Málo kdo jistě nepoznal nějaké to město naší vlasti.Je to taková příprava než se člověk rozhodne vyrazit někam do zahraničí.I já jsem se rozhodl nejprve poznat naší republiku než jsem se vydal do zahraničí.Je důležité vědět také něco o místě odkud člověk pochází.Proto v jakém koliv volném dni neváhám a vydám se vždy do nějakéhoho města naší republiky. Strávím tam většinou celý den abych si město důkladně prošel a prohlédl vše co nabízí.Vyjimkou jsou města či místa které mi tak nějak přirostou k srdci, a kam se často opět vracím a vydám víc než jednou.Zatím až do této chvíle jsem měl tu čest poznat124 měst naší republiky.Věčinou v každém z nich mají informační centrum,které je důležité jak pro ruch cestovního ruchu tak pro informace o danném místě a okolí.Věčinou se nachází na náměstí a zde vám vždy ochotně poradí kam se vydat, co je zde za památky,akce,mají zde dostatek informací a propagačních materiálů které se zaměřují na historii města, kultůru, aj.Také se zde dozvíte jak a kam se dostat, ochotně vám vyhledají spojení, nebo vám nabídnou možnosti ubytování kdyby jste se rozhodli zůstat déle.O nákupů suvenýrů zde taky není nouze.Toto je vždy můj první cíl při návštěvě města.Mezi mé mejoblíbenější města patří:

Město Přerov

toto město se nachází v JZ části Bečevské brány,která představuje součást zeměpisného celku s názvem Moravská brána.Městem protéká řeka Bečva,v jejíž bezprostřední blízkosti se nalézá oáza odpočinku, městský park Michalov.A také toto místo zde mě doslova stále přitahuje protože hlavní kompoziční osou Michalova je široká alej se záhony různobarevných květin.V roce 2004 oslavil městský park Michalov 100 let od svého založení.K tomuto datu byla dokončena i jeho celková rekonstrukce a nyní je lze právem nazývat "ostrovem klidu" uprostřed moderního města.Ovšem toto město se může chlubit nejen krásným parkem a přírodní rezervací  ale také malebným historickým jádrem města se zámkem a světově proslulým nalezištěm mamutů v Předmostí.Město se rozkládá na 14 katastrálních území a má 13 místních částí.Bohatý je také na kulturní program mezi nejvýznamější patří např.hudební akce Československý jazzový festival s mezinárodní účastí,který se koná každoročně na podzim,již od roku 1966.A jelikož je tento styl hudby můj oblíbený tak jistě chápete proč mám toto město rád.Právem bývá Přerov nazýván také Blahoslava a Komenského nejvýznačnějších osobností české kultury 16.a 17. století.Jan Blahoslav je přerovským rodákem. J.A.Komeský zde studoval na vyšší latinské škole Během přerovského pobytu je jeho jméno rozšířeno o přídomek Amos.To jen taková zajímavost o významných osobností města.Nesmím také opomenout na místní pivovar Zubr který se nachází na Komenském náměstí, výrobu Hanácké kyselky v nedalekých Horních Moštěnicích, přerovské výstaviště, Meopta- výrobce optickomechanických přístrojů, Progress- výroba ocelových konstrukcí a taky Kazeto- který je významným výrobcem lepenky a lepenkových výrobků.V průběhu celého roku 2006 Přerov také velkolepým způsobem slavil 750 let od svéko povýšení na město.Přijeďte se také podívat a pobavit všechny vás srdečně zvu.

Dalším místem které považuji za nejkrásnější jsou město a lázně Luhačovice

navštěvuji je už od útlého dětství a stále pořád častěji 2 - 4krát do roka.Najdete je v JV části ČR v okrese Zlín.Východní a jihovýchodní část okolí Luhačovic je součástí chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty.Z významných osobností zde řadíme např. lékaře Mudr.Františka Veselého, který v roce 1902 založil akciovou společnost lázní Luhačovických, nebo také architekta Dušana Jurkoviče, který zde navrhl několik oběktů, které zde dodnes tvoří charakteristický ráz prostředí. Vedle lázeňství jsou Luhačovice významným centrem letní rekreace a také  výchozím bodem pro výlety do mnoha zajímavých míst regionu.Největším bohatstvím místa jsou minerální prameny.Ve zdejších lázních se léčí onemocnění dýchacího ústrojí, trávicího ústrojí a nemoci pohybového aparátu. Na území Luhačovic vyvěrá 16 hydrouhličitanochloridosodných kyselek a jeden sirný pramen.Každou hodinu se zde na povrch dostává 15 tisíc litrů minerální vody, obsahující velké množství rozpuštěných minerálních látek, zejména sodík, vápník, hořčík, chlór, bróm, jód, kyselinu uhličitou, rozpuštěný oxid uhličitý. Nejznámější prameny, tvořící často cíl mnoha vycházek a povinnou zastávku lázeňských hostů, jsou Vincentka, Aloiska, Ottovka, pramen Dr. Šťastného a Sv. Josefa.Luhačovice jsou největší moravské lázně a v jeho malebném údolí protéká říčka Šťávnice.Minerální léčivé vody,  klimatické podmínky, přírodní scenérie, zkušení lékaři, kvalifikované zdravotní setry a rehabilitační pracovníci spolu s moderním vybavením léčebných a relaxačních provozů jsou garancí zajištění pobytu přesně dle vašich představ a požadavků. Luhačovice také nabízejí svým hostům a návštěvníkům nejen lázeňskou léčbu a pobyt v krásném prostředí, ale i možnost opravdu bohatého kulturního společenského či sportovního vyžití.Jsou zde k dispozici tenisové kurty, možnost procházky lesnatou ztezkou do nedalkých Pozlovic a na pozlovickou přehradu, u níž najdte spousty sportovních hřišť dokonce i minigolfové.Na přehradě lze v letním období zapůjčit loďku a projet se po vodní nádrži,či navštívit místní cukrárny a kavárny.To vše nabízí Luhačovice a jeho přilehlé okolí.Pobyt zde je opravdu nevšedním zážitkem a plně doporučuji.

Posledním městem naší republiky,které se mi líbí a chtěl bych se o něm stručně zmínit je město Pelhřimov

je ideálním místem pro milovníky historie.Jádro města je památkovou rezervací.Za zhlédnutí stojí velké čtvercové náměstí, zámek pánů z Říčan, zbytky opevnění města, dochované brány (Jihlavská, Rynárecká, Solní), kostely Sv.Víta a Sv. Bartoloměje,kaple  panny Marie Sedmibolestné a kubistické domy projektované architektem P.Janákem.Historie města začíná v roce 1144,kdy se dostalo na několik set let do správy pražských biskupů.Od roku 1437 přešel Pelhřimov do držení Mikuláše Trčky z Lípy.V 16. stol.se jeho majiteli stávají Říčanští z Říčan.V roce 1572 se město vykoupilo z poddanství a v r. 1596 bylo povýšeno na město královské.Po požáru v r.1596 byly domy postaveny zcela nově, proto má historické jádro barokní řád.Díky rozmanitosti stavebních slohů byla v Pelhřimově vytvořena naučná stezka, která vás provede zajímavými místy.Stezka po stavebních slozích umožňuje prohlídku architektonických skvostů zde a představuje nejcennější stavby ve městě, které se pro množství a hodnotu svých památek pyšní statutem městské památkové rezervace.Pro návštěvníky je také k dispozici na TIC materiál se širšími informacemi o stezce,dále CD a pohlednice.(TIC-turistické informační centrum, Masarykovo nám.10, 39301 Pelhřimov) Tak to zkuzte.

Z cestovního deníku:

Čtvrtek 23.6.2005

Je tomu téměř měsíc,co jsem navštívil město Pelhřimov.No a dnes opět vyrážím za dalším cílem.Tentokrát odjíždím z Brna v 8:20 do dalšího města ČR, kde se narodila mamka T.G.M. Město se jmenuje Hustopeče.Je po 8 hodině a za chvíli mi jede autobus ze stanoviště č.29 do místa určení.V 9:11 jsem již na náměstí Dukelském,které se táhne směrem do kopce,je tu nádherný kostel v novogotickém slohu, mají tu překrásnou kašnu,morový sloup a připadá mi že je to jedno z nejkrásnějších náměstí,které jsem měl dosud tu čest navštívit.Udělám pár fotografií do alba a půjdu si vše důkladně prohlédnout.Právě teď v 9:40 odcházím z místního informačního centra,kde jsem si vyžádal razítko města do svého deníku,koupil pohlednice a nějaké suvenýry.V jiných městech v informačních centrech toho mají daleko méně k prodeji a k propagaci jako zde.Napíši pohledy zde na náměstí ve stínů stromů a dál se uvidí.Je přesně půl 11 a právě jsem byl navštívit hřbitov.Něco mě tam táhlo ani už nevím co,ale zdá se že se to docela vyplatilo.Objevil jsem tam hrob rodičů T.G.M.Další moje premiéra.Udělal i pár fotek.Také shlédnu místní vinařskou expozici zde na náměstí.Je 5 minut po 11 a prohlídka vynných sklepů byla docela zajímavá.Sklepy chladné, tmavé, a spousta vín z okolních vinařských obcí a výroben.Však toto město má svoji pověst o víně.Právě teď v 11:12 procházím ulicí Dobrovského,kde bydlel T.G.Masaryk.Tento dům jsem si také vyfotografoval,a jelikož jsem už docela hladový skočím si do nějaké místní restaurace na nějaký oběd.Občas je těžké najít takovou, kde se člověk cítí dobře a která mu vyhovuje.A mě se to právě teď v 11:27 povedlo.Je tu celkem dost lidí ale je v pohodě.Dám si asi menu játra na cibulce a pivo vše za 70Kč,takže se to docela vyplatí.Po obědě  právě ve 12:33 jsem se byl ze zvědavosti a čistě náhodně zeptat zde na ubytování v soukromé ubytovně Meredová, na Školní ulici 16 tady v Hustopečích.Mají tady hodně možností,třeba jen ubytování na výkendy či na pár dní a pod.Je to dobrá možnost poznat místní město či okolí podrobně.Spoje jsou tu taky docela dobré.Prošel jsem si ještě náměstí, a teď k večeru v půl šesté jsem už doma.Mám další den plný zážitků za sebou.

Něco málo o městě Zlín:

Město Zlín je s 80 tisíci obyvateli průmyslově-podnikatelským centrem regionu střední Moravy.

Historie města sahá daleko do středověku (první písemná zmínka se pojí k roku 1322), kdy byl Zlín řemeslnicko-cechovním střediskem pro okolní valašské osídlení, živící se převážně pastevectvím. Zlín byl sídelním městem majitelů panství a žil postupným rozvojem městské samosprávy. Změnu v tomto poklidném vývoji přinesla až průmyslová revoluce.

Důležitým mezníkem zlínské historie se stal rok 1894, kdy zde byla založena obuvnická firma rodiny Baťových. Díky zcela výjmečnému růstu a prosperitě firmy a vlivu Tomáše Bati, který byl též starostou města, se stal Zlín v meziválečném období moderním městským centrem, vynikající architektonickým stylem i životním tempem.

Enormní meziválečná stavitelská činnost T. Bati a jeho týmu renomovaných architektů (J. Kotěra, F.L. Gahura, M. Lorenc, V. Karfík) proměnila pětitisícové městečko v aglomeraci unikátní funkcionalistické architektury s 43.500 obyvateli.

Kulturní zajímavostí města jsou mimo jiné zlínské filmové ateliéry, proslavené v 60. letech animovanými a trikovými filmy Karla Zemana a Hermíny Týrlové.

Baťova podnikatelská tradice a vhodná geografická poloha jsou dva z více faktorů, které ovlivnily skutečnost, že po změně politického režimu v roce 1989 nastal ve Zlíně prudký růst podnikatelsko-obchodních aktivit, které dnes daleko převyšují republikový průměr.

Magistrát města Zlína, v návaznosti na tradici, jež na zlínské radnici založil Tomáš Baťa v období jeho působení ve funkci starosty, podporuje podnikatelské aktivity a zve investory k účasti na společných projektech.

Lukas.Voborny@seznam.cz

Bolero.sro@seznam.cz

Zajímavosti ke čtení:

 Popis ČR

Česká republika, je vnitrozemský stát ležící ve střední Evropě. Sousedí na západě s Německem, na severu s Polskem, na východě se Slovenskem a na jihu s Rakouskem. Území Česka se skládá ze tří historických zemí - Čech, Moravy a Slezska.

Česká republika vznikla 1.ledna 1993 pokojným rozdělením bývalého Československa.

Česká republika je členským státem NATO a Evropské unie.

 Historie

O osídlení území Česka od doby kamenné svědčí řada archeologických nálezů. Od 3. století př. n. l. obývají tuto oblast Keltové a v 1. století n. l. přicházejí germánské kmeny Markomanů a Kvádů.

Od 5. století n.l. se na území dnešního Česka objevují Slované. V 7. století slovanské kmeny vytvořily Sámovu říši. V roce 833 na Moravě, na Slovensku, v severním Maďarsku a na západním Zakarpatsku vzniká Velkomoravská říše, která postupně zahrnuje i Čechy, Slezsko, Lužice, Malopolsko a zbytek Maďarska. Velkomoravská říše byla v roce 907 rozvrácena Maďary.

Počátky českého státu spadají do druhé poloviny 9. stol., kdy je pokřtěn první známý český kníže z dynastie Přemyslovců Bořivoj I. V průběhu 10. a 11. století dochází ke konsolidaci knížectví, je připojena Morava a země se stává královstvím. Svého vrcholu dosahuje za posledních Přemyslovců a za vlády Karla IV. z rodu Lucemburků. V 15. století české země v důsledku sociálních a náboženských rozporů vzniklo husitské hnutí.

Slavná husitská doba, pokus o vybudování společnosti sociální rovnosti, kdy se husité bránili proti křižákům z celé Evropy, skončila po řadě vítězství bratrovražednou bitvou u Lipan roku 1436.

V roce 1526 nastupuje na český trůn dynastie Habsburků. V roce 1618 vypuklo proti panovníkovi ozbrojené povstání. Defenestrace místodržících v roce 1618 se stala i počátkem třicetileté války. Stavové byli poraženi a popraveni. Začala násilná rekatolizace českých protestantů.

Náboženskou toleranci a zrušení nevolnictví přinesly až reformy Josefa II. v roce 1781. Od konce 18. století začíná v českých zemích národní obrození, které usilovalo o obnovu české kultury a jazyka a později i o získání politické moci.

Po porážce Rakouska-Uherska v první světové válce (1914-1918) se české země 28. října 1918 opětovně osamostatnily a staly se jádrem nově vzniklého Československa.

Na nátlak nacistického Německa a evropských mocností bylo v září roku 1938 Československo Mnichovskou dohodou donuceno postoupit Německu pohraničí (tzv. Sudety). Po okupaci německými vojsky 15. března 1939 byl na zbytku československého území vyhlášen Protektorát Čechy a Morava. V květnu 1945 Československo osvobodili spojenci SSSR a USA.

V únoru 1948 se v Československu dostali k moci komunisté. V roce 1960 byl její politický název změněn na Československá socialistická republika (ČSSR). Liberalizační hnutí roku 1968, známé jako Pražské jaro, bylo poraženo invazí vojsk Sovětského svazu a dalších zemí Varšavské smlouvy. Zákonem o federalizaci Československé socialistické republiky, který nabyl účinnosti 1. ledna 1969, se Československo změnilo na federaci dvou národních států - Česka a Slovenska.

Politické poměry v zemi změnila 17. listopadu 1989 Sametová revoluce. Počátkem roku 1990 se politický název Česká a Slovenská Federativní Republika.
Jako státní útvar přestalo Československo existovat 1. ledna 1993, kdy se mírovou cestou rozdělilo na Českou a Slovenskou republiku.

Česko spolu se Slovenskem schválily v referendu v roce 2003 svůj přístup k Evropské unii, který nabyl účinnosti 1. května 2004.

 Zeměpis

Českým územím prochází hlavní rozvodí oddělující povodí Severního, Baltského a Černého moře. Hlavní říční osy jsou v Čechách Labe (370 km) s Vltavou (433 km), na Moravě řeka Morava (246 km) s Dyjí (306 km) a ve Slezsku Odra (135 km) s Opavou (131 km).

Z hlediska fyzikálně-geografického leží Česko na rozhraní dvou horských soustav. Západní a střední část Česka vyplňuje Česká vysočina, mající převážně ráz pahorkatin a středohory (Šumava, Český les, Krušné hory, Jizerské hory, Krkonoše, Orlické hory, Králický Sněžník, Jeseníky). Do východní části státu zasahují Západní Karpaty (Beskydy).

Podnebí Česka se vyznačuje přechodem mezi oceánským a kontinentálním podnebím. Je charakterizováno západním prouděním s převahou západních větrů, intenzivní cyklonální činností a poměrně hojnými srážkami. Přímořský vliv se projevuje hlavně v Čechách, na Moravě a ve Slezsku přibývá kontinentálních podnebních vlivů.

Rovněž flora a fauna vyskytující se na území Česka svědčí o vzájemném pronikání hlavních směrů, kterými se v Evropě šířilo rostlinstvo a živočišstvo. Lesy, převážně jehličnaté, zaujímají 33 % celkové rozlohy země.

Nejníže položené místo: Labe na odtoku ze země u Hřenska, 115 m n. m. Nejvýšší hora: Sněžka, 1602 m n. m.

 Ekonomika

Ke klíčovým nerostným surovinám těženým v Česku patří černé a hnědé uhlí, dál kaolín nebo stavební hmoty. V malém rozsahu se těží ropa a zemní plyn a další suroviny. Zemědělská výroba téměř uspokojuje domácí poptávku.

Základem energetiky jsou uhelné a jaderné elektrárny (Temelín a Dukovany). Hlavními průmyslovými centry jsou Praha, Brněnsko, Ostravsko a Plzeňsko. Mezi důležitá odvětví průmyslu patří automobilový průmysl, elektrotechnika, elektronika a strojírenství. Nejdynamičtěji se rozvíjejícím odvětvím je stavebnictví.

Česko má hustou dopravní síť. Prudce se rozvíjejí telekomunikace. Zahraniční obchod České republiky je od roku 2005 přebytkový. Tahounem vývozu je automobilový a elektrotechnický průmysl.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Are you 18? Come in and don't be shy!

(loveawake.ru, 20. 2. 2022 0:21)

Welcome to the world of adult Dating loveawake.ru